Łódź: Zakończenie Europejskiego Spotkania Młodych Taizé

Taize w Łodzi
03/01/2021 6:51
Łukasz Brodzik

W Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, czyli w Nowy Rok biskup Marek Marczak przewodniczył Mszy świętej w bazylice archikatedralnej, która była jednocześnie zakończeniem Europejskiego Spotkania Młodych w duchu Taizé.

– Dzisiejsza Eucharystia kumuluje w sobie kilka ważnych wydarzeń. To także klamra spinająca 5 dni, podczas których młodzież spotykała się w łódzkiej katedrze w duchowej łączności z braćmi Taize – mówił we wstępie ks. Paweł Bogusz, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Następnie młodzi opowiedzieli o przebiegu spotkania Taize: – Pierwszego dnia rozpoczęliśmy konferencją arcybiskupa Grzegorza Rysia o pokonywaniu granic. Drugiego dnia opowiadaliśmy o współczuciu jakie okazujemy drugiej osobie. Trzeciego dnia podczas pracy w grupach wymieniliśmy się doświadczeniami troski o drugiego człowieka i zastanawialiśmy się nad tym co to znaczy „kochać”. Była także konferencja o ekologii i dbaniu o środowisko w oparciu o encyklikę papieża Franciszka „Laudato Si”. Czwartego dnia poznaliśmy podobieństwa i różnice kościoła katolickiego i ewangelicko-augsburskiego, a na zakończenie podpisaliśmy list skierowany do braci Taizé, zapraszający do organizacji spotkania europejskiego w Łodzi w przyszłości – mówili młodzi uczestniczący w spotkaniu.

Na zakończenie Mszy Świętej Noworocznej ks. Paweł Bogusz przekazał informację o prezencie dla wszystkich – kalendarzu misyjnym oraz ponowił zaproszenie od podpisania listu do braci ze wspólnoty Taizé z zaproszeniem do organizacji Europejskiego Spotkania Młodych w Łodzi.

Europejskie Spotkanie Młodych w duchu Taize trwało w Łodzi od 28 grudnia do 1 stycznia i zostało zorganizowane przez Wydział Duszpasterstwa Młodzieży i Duszpasterstwo Akademickie „Piątka”.

Źródło: niedziela.pl