Przed nami wyjątkowe wydarzenie – w sobotę, 6 czerwca 2026 roku, Pola Lednickie ponownie zapełnią się tysiącami młodych ludzi z całej Polski i zagranicy. Tegoroczne spotkanie ma charakter szczególny, ponieważ jest to jubileuszowa, 30. edycja Spotkania Młodych Lednica 2000.
Trzy dekady historii zapoczątkowanej przez o. Jana Górę to czas, w którym wyrosły całe pokolenia żywej wiary. Tegoroczne hasło GENESIS (Księga Rodzaju / Początek) to z jednej strony powrót do korzeni lednickiej tożsamości, a z drugiej – ogłoszenie nowego początku dla każdego, kto szuka swojej drogi z Chrystusem.
🕊️ Co kryje w sobie tegoroczne hasło i symbolika?
Oficjalny plakat tegorocznego spotkania przedstawia drzewo, które zapuściło głębokie korzenie nad wodą (symbolizującą chrzest i Jezioro Lednickie). Przez 30 lat to drzewo obrodziło w owoce: powołania kapłańskie i zakonne, małżeństwa, przyjaźnie oraz głębokie relacje z Bogiem. Ptaki w koronie drzewa to my – młodzi, którzy mają zaczerpnąć z tego źródła i ponieść Ewangelię dalej w świat.
📜 Program Wydarzenia i Goście Specjalni
Organizatorzy zadbali o to, aby jubileuszowa Lednica była czasem głębokiej formacji, ale też radości i budowania wspólnoty. Oprócz tradycyjnych punktów programu, na uczestników czeka wiele nowości:
- Mocny akcent Taizé: W tym roku na Polach Lednickich wybrzmi duchowość ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, która odegrała ogromną rolę w życiu o. Jana Góry. Będzie to także element przygotowań do Europejskiego Spotkania Młodych, które pod koniec roku odbędzie się w Łodzi. Gościem specjalnym będzie brat Matthew – przeor Wspólnoty z Taizé.
- Przedpołudniowe strefy warsztatowe (od 10:00):
- Strefa Logoterapii – rozmowy o sensie życia i radzeniu sobie z kryzysami psychicznymi.
- Strefa Caritas oraz Strefa Muza Dei.
- Warsztaty Dominikańskie – nauka rękodzieła, śpiewu liturgicznego i pisania ikon.
- Inauguracja w Gnieźnie: Oficjalne obchody rozpoczną się już w piątek wieczorem (5 czerwca) czuwaniem z Braćmi z Taizé, a w sobotni poranek w katedrze gnieźnieńskiej odprawiona zostanie uroczysta Jutrznia pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
- Słowo dla młodych: Swoim świadectwem i nauką z uczestnikami podzielą się cenieni duszpasterze, m.in. kard. Grzegorz Ryś oraz bp Artur Ważny.
✨ Kulminacja: Wybór Chrystusa
Tradycyjnie najważniejszymi momentami spotkania będą:
- Wspólna, uroczysta Eucharystia.
- Adoracja Najświętszego Sakramentu.
- Akt Wyboru Chrystusa oraz symboliczne przejście przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia (Bramę-Rybę), które w tym roku, w kontekście hasła Genesis, zyska wymiar osobistego, nowego początku w wierze.
Warto wiedzieć: Organizatorem spotkań jest stowarzyszenie Lednica 2000 we współpracy z ojcami Dominikanami. Wydarzenie co roku gromadzi dziesiątki tysięcy osób, będąc jednym z największych regularnych spotkań młodzieży katolickiej w Europie.















