Bóg. Jedność. Cisza. Zaufanie.

Myślę, że Europejskie Spotkanie Młodych Taizé we Wrocławiu można określić w czterech słowach, to znaczy: Bóg, jedność, cisza i zaufanie. Czemu te cztery? Idąc po kolei:

  1. Bóg – niesamowite doświadczenie Jego obecności w czasie wspólnych modlitw, w czasie wspólnej Eucharystii na Hali Stulecia, szczególnie w Swoim Słowie, w Swoim Sakramencie.
  2. Jedność – pięknym tego świadectwem było to, że siedząc razem potrafiliśmy nawzajem siebie słuchać, uczestniczyć we wspólnych konferencjach, zadawać sobie pytania, nie traktować siebie z góry. Robiliśmy to będąc często bardzo różnorodni. I ta różnorodność nam nie przeszkadzała, wręcz przeciwnie, pozwala nam się spotkać, ubogacić siebie nawzajem.
  3. Cisza – myślę, że każdy kto był we Wrocławiu w czasie Europejskiego Spotkania Młodych mógł to bardzo doświadczyć w czasie wieczornych modlitw. Absolutna cisza na kilka minut, kiedy hala była wypełniona aż po brzegi. Niesamowite, że potrafimy spotkać się nie tylko we wspólnym śpiewie, ale i w ciszy, by dać Panu Bogu powiedzieć Słowo do mnie, Słowo, które ma we mnie wybrzmieć.
  4. Zaufanie – to słowo najpiękniej realizuje się w tym, że wszyscy, którzy przyjechali do Wrocławia znaleźli swoje miejsce pod dachem. To właśnie w tym zaufaniu do siebie spotkanie najbardziej się dokonywało. W dzisiejszym świecie, który bardzo często patrzy podejrzliwie na drugą osobę, my próbowaliśmy się spotkać w zaufaniu, często z nieznajomym przyjeżdżającym z drugiego krańca Europy.

Cztery słowa. Pięć dni.

Bogu niech będą dzięki za ten czas!