Mamy półmetek wakacji. Dzieci i młodzież szkolna wyjeżdżają na przeróżne formy wypoczynku, od wyjazdów z rodzicami począwszy, przez aktywne lub formacyjne wakacje, po wyjazdy survivalowe. Ale jest jeszcze jeden wariant, który w atrakcyjny sposób łączy odpoczynek, integrację z rówieśnikami, edukację ekologiczną i wartości chrześcijańskie: Terenowe Warsztaty Edukacji Ekologicznej oraz Terenowe Warsztaty Edukacji Ekologicznej na Rzekach w ramach Ogólnopolskiego Programu Aktywnej Edukacji Ekologicznej Młodzi dla Środowiska.

Inicjatywa zrodziła się w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, ale swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę. Bazując na walorach przyrodniczych Obszarów Natura 2000 wyszkolona kadra uwrażliwia dzieci i młodzież w wieku 7-19 lat na piękno otaczającej przyrody oraz uczy ich jak o tę przyrodę dbać. Nie tylko tu i teraz, ale też – a może przede wszystkim – w swoim miejscu zamieszkania. Ze względu na dużą wartość edukacyjną i szeroki zasięg projektu swoim dofinansowaniem projekt ten objął Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wakacje to punkt kulminacyjny projektu – od czerwca do września w każdym tygodniu zaczyna się kolejny turnus, czasem dwa turnusy trwają równolegle. Grupy z poszczególnych diecezji w liczebności po 40 osób w przypadku warsztatów „na lądzie” i po 20 osób na warsztatach na rzekach przez 7 dni mają zapewnione zajęcia warsztatowe, wycieczki, spływy kajakowe, wspinaczkę w parku linowym, teambuilding i mnóstwo innych atrakcji. Wszystkie zajęcia i atrakcje oraz transport, wyżywienie i zakwaterowanie są całkowicie bezpłatne! A dzięki wyważonej proporcji zajęć edukacyjnych i części rekreacyjno-wypoczynkowej oraz atrakcyjnej formule samych warsztatów młodzi ludzie nie czują ciężaru uczenia się, obierają pobyt na warsztatach jako ciekawy sposób spędzenia wakacji, na których przy okazji zdobywają wiedzę ekologiczną.

Na chwilę obecną jest to jedyna ekologiczna i chrześcijańska inicjatywa młodzieżowa w takiej formule, a Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA jest jej patronem medialnym.