Pandemia widziana z prezbiterium – świadectwa

19/08/2020 13:30
Agnieszka Wojnarowicz

Kategoria Świadectwo

Co roku przeprowadzają liczne próby, by dopiąć wszystko na ostatni guzik – bo przecież Triduum, najważniejsze celebracje w roku, muszą być sprawowane z  namaszczeniem! Tym razem, z powodu pandemii, jedynie wybrani członkowie służby liturgicznej mogli przybyć do świątyni. Młodzi ceremoniarze, na co dzień związani z Diakonią Liturgiczną Ruchu Światło-Życie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, postanowili podzielić się tym szczególnym doświadczeniem zdecydowanie innych Świąt na swojej stronie internetowej.

Gdy dowiedziałem się, jak w tym roku będzie wyglądało Triduum Paschalne i Święta Wielkanocne, byłem trochę przerażony. Jak to tak – Triduum czy Święta bez ludzi, bez trybularza, bez ogniska w Wigilię Paschalną?

-wspomina Michał. Tak, z pewnością to była inna liturgia. Mogli to zauważyć właśnie oni, imiennie wyznaczeni do służby w świątyniach – w tym roku wyjątkowo pustych. Ale właśnie tych doświadczeń postanowili nie pozostawiać dla siebie.

Oprócz opracowań, pomocy liturgicznych, komentarzy i modlitw wiernych, na stronie wspólnoty publikowane są świadectwa. W ostatnim czasie pojawia się ich szczególnie dużo. Zapytani o ideę odpowiadają, że pogłębianie wiedzy czy zdobywanie kolejnych umiejętności potrzebnych w posłudze, ma prowadzić ich konkretnie do piękniejszego przeżywania liturgii i odkrywania w niej obecności Chrystusa.  A przeżycie Triduum w takiej formie wywarło duży wpływ na ministrantów. Stało się szansą do odkrycia na nowo także miłości do Kościoła, o której na stronie internetowej DDL pisze Wojtek:

Wskazania episkopatu dotyczące liturgii były jasne, ale może nie do pogodzenia dla ceremoniarza, który liturgią żyje i przygotowuje się do tych dni z całą swoją mocą i duchem. Byłem w szoku, że nie można tak wielu rzeczy. Analizując poszczególne wskazania, przyszło mi na myśl jedno słowo: „posłuszeństwo”. Trzeba być posłusznym Kościołowi.

Co najważniejsze, młodzi ceremoniarze odkryli te trudne dla nich chwile jako wezwanie do dawania świadectwa, korzystając z możliwości, jakie daje im strona internetowa i facebookowy profil ich wspólnoty. Pełne treści ich refleksji można znaleźć w cyklu „Pandemia widziana z prezbiterium” na www.ddl.org.pl.

Wiktoria Dmytruk