WSD w Sandomierzu zainaugurowano 200. rok formacji

11/10/2020 11:46
Agnieszka Wojnarowicz

W Sandomierzu odbyła się uroczysta 200. inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym.

Jak podaje niedziela.pl:

„Uroczystej Mszy św. w kościele seminaryjnym św. Michała Archanioła przewodniczył abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski. Koncelebrowali: abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, bp Krzysztof Nitkiewicz, bp Edward Frankowski, bp Piotr Turzyński, ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii KUL, ks. dr Rafał Kułaga, rektor sandomierskiego seminarium, księża profesorowie oraz przybyli kapłani.

Na początku Eucharystii bp Nitkiewicz powiedział:

– Św. Jan Paweł II mówi w encyklice „Ecclesia de Eucharistia”, że przyjmując w Komunii Ciało i Krew Chrystusa otrzymujemy od Niego również Ducha. I dalej papież dodał, iż bardzo ważnym jest aby być zawsze blisko Jezusa, tak blisko, aby wręcz poczuć dotknięcie Jego kochającego Serca. „Gdy w Komunii św. przyjmujemy Ciało i Krew Chrystusa, przekazuje nam On także swego Ducha”. I dalej, „Pięknie jest zatrzymać się z Nim i jak umiłowany Uczeń oprzeć głowę na Jego piersi, poczuć dotknięcie nieskończoną miłością Jego Serca.” Dotyczy to szczególnie kapłanów i tych, którzy przygotowują się do przyjęcia święceń. Duch Święty odcisnął w nas bowiem podobieństwo do Chrystusa najwyższego kapłana i dał władzę działania Jego mocą i w Jego osobie.

Biskup Prosper Burzyński, któremu zawdzięczamy utworzenie przed 200 – laty sandomierskiego seminarium, miał tego głęboką świadomość, potwierdzoną pobożnym, choć surowym stylem życia, co znalazło odzwierciedlenie w zalecaniach jakie kierował do kapłanów i tych określających formację seminaryjną. 7 listopada 1820 r., przed inauguracją pierwszego roku działalności seminarium, biskup Burzyński asystował na Mszy św. odprawionej w sandomierskiej katedrze, powierzając Bożej Opatrzności rektora wraz z zarządem, profesorów i seminarzystów. Dzisiaj dziękujemy za wspaniałe owoce tamtej decyzji. Prosimy jednocześnie Boga, aby dalej błogosławił Kościołowi Sandomierskiemu, absolwentom seminarium i alumnom, aby przyjął do niebieskiej chwały, tych którzy zakończyli już ziemską wędrówkę.

Cieszę się, że naszemu dziękczynieniu przewodniczy abp Stanisław Budzik. Raduję się z obecności abpa Wacława Depo, bp. Piotra Turzyńskiego, przedstawicieli innych seminariów, parlamentarzystów, samorządowców, burmistrza Sandomierza, środowiska akademickiego, sióstr zakonnych oraz wszystkich przybyłych – mówił bp Nitkiewicz”.

Źródło: niedziela.pl

Zdjęcie: Ks. Wojciech Kania