42. rocznica wyboru kard. Wojtyły na papieża

16/10/2020 9:08
Agnieszka Wojnarowicz

Dokładnie 42 lata temu, o godz. 18.18 nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się biały dym zwiastujący wybór nowego papieża – Jana Pawła II – Polaka. Był On pierwszym od 455 lat papieżem pochodzenia nie-włoskiego, a także jednym z najmłodszych w ciągu ostatnich 200 lat. Wybór na hierarchę Kościoła człowieka o pochodzeniu polskim, zza „żelaznej kurtyny” wywołał na świecie niemałe zaskoczenie i radość.

Jak podaje portal ekai.pl:

„Znamienne reminiscencje z konklawe zamieścił papież w swoim testamencie: „Kiedy w dniu 16. października 1978 konklawe kardynałów wybrało Jana Pawła II, Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński powiedział do mnie: ‘zadaniem nowego papieża będzie wprowadzić Kościół w Trzecie Tysiąclecie’. Nie wiem, czy przytaczam to zdanie dosłownie, ale taki z pewnością był sens tego, co wówczas usłyszałem. Wypowiedział je zaś Człowiek, który przeszedł do historii jako Prymas Tysiąclecia. Wielki Prymas. Byłem świadkiem Jego posłannictwa, Jego heroicznego zawierzenia. Jego zmagań i Jego zwycięstwa. ‘Zwycięstwo, kiedy przyjdzie, będzie to zwycięstwo przez Maryję’” – zwykł był powtarzać Prymas Tysiąclecia słowa swego Poprzednika kard. Augusta Hlonda”.

Dziś, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, będzie miała miejsce internetowa premiera filmowej wersji spektaklu pt. „Totus Tuus-misterium muzyczne”. Autorską sztuka poświęcona postaci św. Jana Pawła II została wykonana przez Teatr A z Gliwic. Szczegóły

Źródło: ekai.pl