Eko – transport

07/07/2022 10:41
Marek Staroń

Każdy z nas na pewno nie raz słyszał o wpływie spalin na naszą planetę. Zapewne miało to miejsce przy okazji dyskusji o zakorkowanych miastach czy coraz to innych modelach samochodów. Jak się okazuje i w zakresie transportu każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska. Przyjrzyjmy się jakie są na to sposoby.

Oczywiście najbardziej naturalnym i ekologicznym środkiem transportu są… nasze nogi. Kiedy chodzimy nie wytwarzamy spalin, nie stoimy w korkach, nie potęgujemy hałasu. Nie musimy chyba wspominać, że każda ilość kroków jest zbawienna dla naszego zdrowia.

Te same zalety – bez hałasu, spalin, stania w korku i z pozytywnym wpływem na nasze zdrowie jest rower. Ponadto ma jeszcze jedną zaletę – w mieście dowiezie nas właściwie wszędzie szybciej niż nie jedno auto i odpada nam wyzwanie związane ze znalezieniem miejsca parkingowego.

Ogniwem pośrednim między rowerem a samochodem jest motor. Co do wytwarzania ilości spalin przegrywa z rowerem jednocześnie wygrywając z autem. Wytwarza hałas, ale w ruchu miejskim nie tworzy korków i ma stosunkowo niewielkie spalanie.

Jeśli z kolei chodzi o samochody to ciężko wyobrazić sobie bez nich nasze życie. Jednak i tu możliwe są pewne działania na rzecz ekologii, choćby tak zwana jazda ekonomiczna. To w największym skrócie taka, która pozwala na przejechanie trasy możliwie szybko przy jednoczesnej oszczędności paliwa.

Do miejskiego transportu zbiorowego zaliczamy przede wszystkim autobusy i tramwaje. Ich podstawową zaletą jest to, że mogą jednorazowo przewieźć znaczną ilość ludzi. Wyobraźmy sobie co by było, gdyby te wszystkie osoby musiały się przesiąść. Wytwarzanie spalin przez te środki transportu jest też coraz bardziej ograniczane ze względy na coraz powszechniejsze występowanie autobusów elektrycznych. Kolejną możliwością transportową, która korzystnie wpływa na środowisko jest kolej. Duża ilość ludzi jaka jednorazowo może zostać przewieziona, szczególnie dla naszego powietrza jest bezcenna. Ponadto transport kolejowy ma swoje znaczenie w przemyśle. Jest wykorzystywany do przemieszczania dużej ilości towarów na duże odległości jednak o stosunkowo niewielkiej wartości (produkty przemysłu drzewnego, wydobywczego czy produkty rolne).

Z punktu widzenia ekologicznego samolot nie jest zbyt atrakcyjną opcją. Co prawda podobnie jak wymienione wyżej transportuje duże ilości ludzi jednak powoduje na lotniskach duży hałas przy okazji spalając duże ilości dwutlenku węgla.

Oczywiście jest wiele innych środków transportu, które podlegają różnorodnym podziałom. Wybierając takowy najczęściej kierujemy się takimi kryteriami jak koszty, czas przewozu, niezawodność, dostępność przestrzenną czy bezpieczeństwo. Warto gdybyśmy mieli na uwadze również kryterium ekologiczne. Ono wróci do nas w postaci naszego zdrowia i czystszej planety.

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut Mediów.

Skip to content