GDZIE JESTEŚ? – wystawa Pauliny Krajewskiej

01/10/2022 12:08
Basia Krumholc

GDZIE JESTEŚ? – wystawa malarstwa IKON Pauliny Krajewskiej w Galerii Krużganek. Zapraszamy na wernisaż oraz spotkanie ze znaną krakowską autorką ikon, malarką i ilustratorką.

O WYSTAWIE:

GDZIE JESTEŚ?

Pan Bóg pierwszy doświadcza braku bliskości człowieka. Pierwszy wybiega. Pierwszy wypatruje. Jego ojcowskie przyzywanie rozlega się jeszcze w Raju. Zaraz po dziele stworzenia. Na kartach Starego i Nowego Testamentu wybrzmiewa jak refren w napisanych Księgach. Głośne, bolesne, pełne rozżalenia GDZIE JESTEŚ?

I słychać je wciąż.

Wzajemne tęskne nawoływania.

Wzajemną tęsknotę stworzenia i Stwórcy usłyszeć możemy w prezentowanych na wystawie dziełach. Maluje się w prostocie przemedytowanych obrazów. W gestach biblijnych postaci. Brzmi i grzmi w ciszy i ekspresji kolorów. Krzyczy światło rozrywające ciemność tła stworzonych wizerunków. GDZIE JESTEŚ?

Przedstawione ikony są moim wołaniem by być bliżej. To zaproszenie do wzajemnego odnajdywania się, do bliskości z Ojcem, który nieustannie nas szuka.

„GDZIE JESTEŚ?” /Rdz 3.9/ woła Bóg zatroskany o człowieka już u początku świata.

„dlaczego płaczesz? Kogo szukasz?” /J.20,13/ desperacja rozpaczliwie lamentującej Marii Magdaleny przy grobie Chrystusa.

GDZIE JESTEŚ?

PAULINA KRAJEWSKA – Autorka ikon. Malarka i ilustratorka.

Dyplom uzyskała w 2001 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. Ukończyła podyplomowo arteterapię w Łodzi u profesora Karolaka. Wykładała na Wydziale Dziennikarskim WSiZ w Rzeszowie projektowanie graficzne i techniki multimedialne.

W 2020 roku nakładem Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec ukazał się tomik poezji „Światłość Prawdziwa” dwóch autorów Pauliny Krajewskiej i Hieronima St. Kreis OSB, gdzie Słowo i ikony autorki, wybrzmiały w pięknej poetyckiej formie echo-e.

Tworzy w ciszy będącej echem kontemplacji Słowa wypowiedzianego na kartach Starego i Nowego Testamentu. Wykorzystując tradycyjny warsztat szkół rosyjskiej i bizantyjskiej, surowość lipowej deski, świeżość ręcznie ucieranych farb wypracowała własny język malarski. Prosta, uboga forma jej obrazów wizualnie odbiega od ikon kanonicznych, ale ma w sobie najistotniejszą cechę ikony – przekaz duchowy. To modlitwa maluje prace Krajewskiej, modlitwa i pragnienie poznania tajemnic sacrum. Ten sakralny aspekt przyciąga i zatrzymuje odbiorców nie tylko przy ikonach artystki, ale przede wszystkim przy Boskiej Tajemnicy ukrytej w każdym człowieku.

Jej obrazy prezentowane na licznych wystawach, znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.

wystawy:

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, 2020
Galeria BWA ” u Jaksy”, Miechów, 2019
Muzeum Opactwa w Tyńcu, 2019
Klasztor o. Dominikanów, Warszawa, Służew, 2019
Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej „ Dom Praczki”, 2019
Muzeum Ikon w Supraślu, 2019 – wystawa „Nowa Epifania Piękna”, 2019
Galeria 2 Światy, Kraków, 2019
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, 2018 – wystawa zbiorowa 2018
Mińsk, Białoruś 2018 – wystawa zbiorowa
Galeria „New Era Art” w Krakowie 2017
Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie, 2017
Muzeum Narodowe we Lwowie – wystawa Międzynarodowych Twórców Ikon z Nowicy, Ukraina, Lwów 2017

Jest autorką ilustracji do, „Opowieści Dengbeżów. Baśnie i bajki kurdyjskie”, za które otrzymała wyróżnienie w konkursie „Książka Roku”.

W wolnych chwilach zajmuje się kaligrafią, zafascynowana nie tylko pięknem ręcznie pisanej litery, ale ceni ją szczególnie za jej walory duchowe i medytacyjne.

Wystawa – “GDZIE JESTEŚ?”

Dobre Miejsce ul. Dewajtis 3 wej. A, Galeria Krużganek

Ekspozycja: od 2022-10-01 do 2022-11-02, wstęp wolny, codziennie w godz. 8-20

Wernisaż: 01-10-22 godz. 17:00, obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie www.dobremiejsce.org

Więcej

wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/4wXWsP4BM

oficjalna strona wydarzenia: https://dobremiejsce.org/gdzie-jestes-wystawa-p-krajewskiej/

Wystawa-malarstwa-IKON-Pauliny-Krajewskiej-zdjęcie-w-tle-fb2-slider.jpg

Piotr

Skip to content