“Razem przez życie” filmy dla młodych ludzi przygotowujących się do sakramentu małżeństwa

26/01/2023 10:23
Basia Krumholc

Projekt pt. „Razem przez życie”, dofinansowany ze środków Ministerstwa Rodzin i Polityki Społecznej w ramach III Otwartego Konkursu ofert w zakresie promocji rodziny „PO PIERWSZE RODZINA!” na rok 2022, ma na celu pomoc młodym ludziom, bezpośrednio przygotowującym się do zawarcia sakramentu małżeństwa, w budowaniu relacji małżeńskich i rozwiązywaniu trudnych sytuacji, konfliktów; budowaniu sprzyjającej atmosfery, wzmacniającej relacje małżeńskie, szczególnie w jego pierwszych latach.

W ramach projektu powstało 5 materiałów filmowych (12-15 min).

Poruszają one następujące tematy:

1. jak budować i dbać o wzajemne relacje w narzeczeństwie i w początkach małżeństwa;

2. jak zapobieganiu konfliktom w małżeństwie;

3. jak umiejętnie rozwiązywać konflikty, by budować trwałe i szczęśliwe małżeństwo;

4. jakich błędów unikać, aby nie osłabiać relacji małżeńskich;

5. rola teściów i dziadków jako wsparcie młodych małżeństw.

Filmy zwracają uwagę na to, w jaki sposób narzeczeni i młodzi małżonkowie mogą świadomie i dojrzale przygotować się do odpowiedzialnego rodzicielstwa, a tym samym wzmocnić więzi i poczucie szczęścia rodzinnego. Mają one służyć jako pomoc edukacyjna, wychowawcza dla katechetów i osób duchownych zaangażowanych np. w prowadzenie kursu przedmałżeńskiego, katechez przedmałżeńskich itp.

Została wydana także książeczka (format A5, 16 stron), zawierająca opis projektu. Jej część stanowią konspekty do filmów, zawierające propozycje przeprowadzenia spotkań wychowawczych, formacyjnych dla młodzieży w oparciu o materiały filmowe. Materiały będą mogły być wykorzystane także w starszych klasach w ramach katechezy.

Skip to content