43. Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę

21/02/2023 9:42
Basia Krumholc

Marzec to wyjątkowy miesiąc dla obrońców życia człowieka. Obchodzony jest wówczas Dzień Świętości Życia i Narodowy Dzień Życia. Z tej okazji jak co roku Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zaprasza wszystkich zainteresowanych na dwa ogólnopolskie wydarzenia.

43. Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę – 18 marca 2023

Ogólnopolska Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę, której historia sięga 1980 roku to wyjątkowy czas modlitwy za życie. Miłośnicy życia – przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń pro-life, ale również pielgrzymi indywidualni, gromadzą się na Jasnej Górze, by prosić o ochronę życia poczętych dzieci, a także o konkretne zaangażowanie się struktur państwowych w troskę o osoby z niepełnosprawnościami.

Spotkanie na Jasnej Górze rozpocznie się o godz. 9.00 w auli św. Jana Pawła II. Uczestnicy będą mogli wysłuchać prelekcji w dwóch blokach tematycznych oraz świadectwa rodziny wychowującej niepełnosprawnego syna.  Szczególną uwagę podczas części wykładowej zwrócimy na potrzebę wsparcia osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, a także zastanowimy się jakie wyzwania aktualnie stoją przed ruchami pro-life.

Centralnym punktem spotkania będzie Msza św. W kaplicy Cudownego Obrazu, pod przewodnictwem JE abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.
Spotkanie zakończy się wspólną Drogą Krzyżową na Wałach Jasnogórskich.

Podczas pielgrzymki zostaną wręczone nagrody XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla młodzieży pro-life „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Przez ostatnie dwa lata, w wyniku panującej w Polsce i na świecie pandemii Covid-19, spotkanie u stóp Jasnogórskiej Pani miało skromniejszy wymiar i ograniczało się do części modlitewnej, a uczestnikami byli jedynie przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń pro-life. Dlatego cieszymy się, że w tym roku możemy zaprosić do udziału w pielgrzymce wszystkich, dla których idea obrony życia jest bliska sercu.

Program Pielgrzymki:

Aula św. Jana Pawła II:


9.00 – Anna i Zbigniew Kasprzykowie – świadectwo.
9.25 – Wojciech Zięba, prezes PSOŻC – “Słodko-gorzki sukces. Zapomniane dzieci z niepełnosprawnościami”.

9.50–10.40 Rozdanie nagród w konkursie “Pomóż ocalić życie bezbronnemu”.

Kaplica Cudownego Obrazu:
11.00 Msza Święta pod przewodnictwem JE ks. abp. Wacława Depo.

Aula św. Jana Pawła II:
12.15 – Magdalena Guziak-Nowak “Pro-Life – tak, ale jak?”
12.50 – Jan Pospieszalski “Stopniowo, po cichu i konsekwentnie. Unijne prawo przeciw życiu”.
13.20 – Paweł Wosicki (Fundacja “Głos dla Życia”) – “Strategie obrony życia”.
13.45 zakończenie części w auli.

15.30 Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich.

www.pro-life.pl/pielgrzymka

Skip to content