Caritas chce przywrócić życie pałacowi w Milanowie

25/10/2023 8:57
Basia Krumholc

Ratowanie zespołu dworsko-parkowego w Milanowie i stworzenie tam Centrum Kulturalnego Caritas Diecezji Siedleckiej im. Marii i Włodzimierza ks. Światopełk-Czetwertyńskich, to jedne z aktualnych przedsięwzięć siedleckiej Caritas. Organizacja zaprosiła potomków właścicieli pałacu, włodarzy i osoby, którym bliskie jest to miejsce, aby 13 października 2023 r. spędzili wspólnie czas, pochylili się nad historią rodu a także wsparli działania odbudowy i przywrócenia historycznej formy, roli ośrodka kultury i miejsca działalności charytatywno-społecznej. 

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w Kościele Parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Milanowie. Następnie goście udali się do parku dworskiego przy ul. Konopnickiej 1, gdzie posadzono Drzewo Pamięci Książąt Światopełk-Czetwertyńskich.  

Podczas tego wydarzenia konferencję naukową poprowadziła Bożena Stępnik-Świątek, autorka książki „Dobra Ziemskie Milanów. Ród książąt Światopełk-Czetwertyńskich na Nowej Czetwertni h. Pogoń Ruska z gniazda rodowego w Milanowie”. 

Jak na Centrum Kulturalne przystało, zgromadzenie uświetnił występ Grupy Teatralnej i Zespołu Czeremcha z Gminnego Ośrodka Kultury w Milanowie. Imprezie towarzyszyła wystawa prac artystów z powiatu parczewskiego. 

W planach Caritas diecezjalnej jest zorganizowanie: Milanowskiego Domu Pracy Twórczej, Milanowskiej Biblioteki i Muzeum Milanowskiego z działami cyfrowymi. 

Skip to content