Za chwilę zostaną Wam przekazane krzyże, które będą Wam towarzyszyć w misji, do której dobrze się przygotowaliście. Wraz ze Słowem Bożym, Krzyż będzie „lampą dla waszych stóp” – mówił 28 maja br. abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce podczas Mszy św. w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Przedstawiciel Ojca Świętego wręczył krzyże misyjne grupie 13 misjonarek i misjonarzy. Dołączą oni do 1903 misjonarzy z Polski, którzy głoszą Ewangelię w 99 krajach świata.

Uroczystość miała rodzinny charakter. Wzięli w niej udział jedynie misjonarze i misjonarki, wykładowcy misjologii  i nauczyciele języków obcych, osoby odpowiedzialne za formację duchową i religijną oraz mieszkańcy domu. Witając wszystkich bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji podziękował za chęć wyruszenia na misyjne szlaki, mimo, że w tym roku jest to utrudnione, a sytuacja w krajach misyjnych nie jest najlepsza.

– Misja to nie zawsze łatwa droga. Wyruszamy na misje pełni entuzjazmu, ale powinniśmy być gotowi na różnego rodzaju próby, wynikające ze zderzenia z miejscowym środowiskiem i lokalnymi uwarunkowaniami – powiedział abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski. – Nie lękajcie się! Odwagi! Tymi słowami Pan Jezus wielokrotnie dodawał otuchy swoim uczniom, kiedy widział ich wątpiących i smutnych. Pan zapewnił uczniów, że nie zostawi ich sierotami, obiecując dar Ducha Świętego, którego i my dzisiaj przyzywamy. W tych dniach poprzedzających Zesłanie Ducha Świętego, gromadzimy się wraz z Maryją i z Apostołami, aby wzywać dla Was wyruszających na pierwszą misję darów Ducha Świętego. Bo to właśnie Duch Święty jest prawdziwym bohaterem misji!

Macie przed swoimi oczami postaci wielu świętych tej błogosławionej ziemi: jest miedzy nimi święty Wojciech i święty Jan Paweł II. Niech towarzyszą Wam w Waszej misji – dodał.

Młodzi misjonarze, jak tylko stanie się to możliwe, udadzą się na placówki misyjne do Kamerunu, Tanzanii, Republiki Środkowej Afryki, Zambii, Republiki Południowej Afryki, na Jamajkę, Kubę oraz Alaskę.

Polscy misjonarze należą do nielicznych przedstawicieli organizacji pozarządowych i innych, którzy zdecydowali o pozostaniu na swych placówkach. Są znakiem nadziei w bardzo trudnej sytuacji pandemii. Mimo, że narażają swe zdrowie, dzielnie znoszą niedostatki i ubóstwo. Wspierają wszystkich przekazując żywność i lekarstwa, mydło i inne środki higieny.   Bp Jerzy Mazur SVD zaapelował o modlitwę w ich intencji oraz zapewnił o pomocy Kościoła w Polsce dla wszystkich misjonarzy.