Misión Latina w Świebodzinie

W Świebodzinie powstaje Misión Latina, czyli latynoska misja katolicka. Wspólnotę tworzą głównie osoby pochodzące z Kolumbii, a także wierni z Gwatemali i Wenezueli.

Opiekunem wspólnoty jest ks. Dariusz Wołczecki. Centralnym punktem życia duszpasterskiego są comiesięczne Msze święte w języku hiszpańskim. Mają one wyraźnie wspólnotowy charakter – wierni angażują się w liturgię poprzez czytania i śpiew. Równolegle pojawiły się inicjatywy odpowiadające na konkretne potrzeby życia codziennego: spotkanie z przedstawicielem Państwowej Inspekcji Pracy, współpraca z Centrami Integracji Cudzoziemców w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze, a także zaangażowanie diecezjalnej Caritas. Planowane są kolejne działania – spotkania dotyczące opieki zdrowotnej, pomoc w dostępie do lekarza i ubezpieczenia zdrowotnego, kursy języka polskiego oraz inicjatywy integracyjne i międzykulturowe. Wspólnota chce nie tylko korzystać z pomocy, ale także dzielić się swoim doświadczeniem wiary i kultury. Informacje o bieżących wydarzeniach i inicjatywach publikowane są również na stronie na Facebooku „Misión Latina Świebodzin”, gdzie można śledzić życie wspólnoty i pozostawać z nią w kontakcie. Twórcy duszpasterstwa zachęcają do jej odwiedzenia i polubienia.

Z członkami wspólnoty 3 maja spotkał się bp Adrian Put. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego, a po niej odbyła się wspólna agapa. W spotkaniu uczestniczył równiez dk. Andrzej Szablewski, który został oddelegowany do pracy w duszpasterstwie obcojęzycznym oraz ks. Witold Lesner, były misjonarz na Kubie, a obecnie proboszcz parafii pw. św. Józefa w Żaganiu.

Misión Latina w Świebodzinie, rodząca się oddolnie i spontanicznie, jest dziś czymś wyjątkowym w skali diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Rozwój wspólnoty można wesprzeć na stronie: www.zrzutka.pl/r5cv3w