“Dzieci uczą się najlepiej nie tyle przez słowa, co przez przykład, obecność rodziców, którzy pokazują, jak funkcjonować. Wbrew pozorom, taki sposób nauki działa również, gdy zaliczamy się do młodzieży czy do grona dorosłych. Z tego właśnie powodu powstaje Dom Formacyjny tuż obok miejsca, w którym mieszkała bł. Karolina, a obecnie jest rekonstrukcja jej domu.
– Po co młodym ten dom? Chcemy, żeby znaleźli oni przestrzeń do formowania siebie. Miejsce, gdzie mogą czerpać od tej, która tu żyła. Czerpać z jej prostoty i pobożności. Dom ma być miejscem spotkania, tak jak Karolina zapraszała do siebie sąsiadów, żeby z nimi spędzać czas, rozmawiać i uczyć ich o Bogu, budować relacje – mówi ks. Marcin Baran, asystent KSM Diecezji Tarnowskiej.
Błogosławiona Karolina Kózka to patronka wielu ruchów i stowarzyszeń, szczególnie skierowanych do młodych oraz dbających o życie w czystości. Karolina była prostą wiejską dziewczyną, która włączała się w życie całej okolicy z niezwykłą pracowitością i pobożnością.
– Mimo upływu lat jest niezwykłym wzorem i inspiracją dla młodych. Można pomyśleć: “Co taka dziewczyna z wioski sprzed ponad 100 lat może przekazać młodym?”. Odpowiedź: “Bardzo wiele” to skromna odpowiedź. Karolina jest osobą, która pokazuje nam niezwykłą wytrwałość i zawziętość, zawsze pociągające nas, młodych. Uczy nas również bezinteresowności, która jest nam teraz tak bardzo potrzebna. To święta, która naprawdę może zawstydzać, ale przez to również inspirować – uważa Paweł Ryndak, szef Miasteczka Modlitewnego, które cyklicznie w wakacje odbywa się przy sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie.
Powstający Dom Formacyjny im. bł. Karoliny w Wał-Rudzie jest własnością parafii pw. Świętej Trójcy w Zabawie, a od teraz zajmować się nim będzie Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Tarnowskiej. Został on odnowiony dzięki parafianom pod przewodnictwem ks. proboszcza Zbigniewa Szostaka oraz darczyńcom odwiedzającym miejsce urodzenia bł. Karoliny.
Choć w tym momencie budynek jest w dobrym stanie, jeszcze brakuje mu odpowiedniego wyposażenia, żeby mógł funkcjonować jako nowoczesne miejsce służące rekolekcjom, formacji. Z tego powodu KSM Diecezji Tarnowskiej prowadzi zrzutkę. W planach, które już są na etapie realizacji, jest m.in. zakup nowych łóżek i wyposażenia do pokoi, umieszczenie w sali konferencyjnej odpowiedniego sprzętu oraz potrzebnych mebli, zakup sprzętu niezbędnego do funkcjonowania kuchni w domu.
Dzięki temu będzie mógł przyjechać tam każdy i spędzić czas w komfortowych warunkach, pozwalających chłonąć duchowość Karoliny i poznawać siebie. – Wysoka jakość szkoleń czy rekolekcji jest współcześnie niezbędna. Cytując tytuł książki ks. Jana Kaczkowskiego “Dość katolipy”, chcemy jako młodzi zapewniać właśnie jak najlepsze warunki. Szczególnie że tworzymy dom, który będzie służył przez wiele lat, więc chcemy, żeby służył dobrze – podkreśla Natalia Nowosińska z Zarządu KSM DT.
Obecnie zamówiono już pierwsze meble, a wkrótce zaczną się pierwsze prace. To, ile uda się osiągnąć, zależy m.in. od wyniku prowadzonej zrzutki. To miejsce tworzą młodzi dla młodych, ale potrzebują też pomocy dorosłych. Każdy, kto chciałby pomóc, więcej szczegółów znajdzie na portalu www.tarnow.ksm.org.pl
Czy 30000 to abstrakcja? - Historia 6 zł.Słowo "matematyka" brzmi dla niektórych strasznie, ale czy jest się czego obawiać? 🥺 Może to właśnie prosta matematyka może nam pomóc! 😲 Sprawdź historię "6 złotych" jaką przygotował dziś dla nas Adam 👨💼
Opublikowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Tarnowskiej Niedziela, 28 lutego 2021