Misterium w Kruszwicy. Tematem przewodnik prawda

31/03/2022 12:29
Marek Staroń

10 kwietnia 2022 r. odbędzie się premiera realizowanego Misterium Męki Pańskiej, organizowanego od wielu lat w Kruszwicy w okresie wielkanocnym. Podobnie jak w roku ubiegłym, tegoroczne widowisko zostanie zrealizowane w wersji filmowej.

Tegoroczne kruszwickie Misterium Męki Pańskiej, podobnie jak w zeszłym roku, realizowane jest w konwencji filmowej. Wybór medium filmowego podyktowany jest z jednej strony utrudnieniami wynikającymi z epidemii covid-19, z drugiej strony podjętym przez twórców tematem.

– Prawda? Cóż to jest prawda? To pytanie od wieków trapi każdego człowieka. Pytanie, które Piłat zadał Jezusowi stało się motywem przewodnim zbliżającego się IX Misterium Męki Pańskiej. W czasach, gdy każdy ma swoją prawdę, a obiektywność staje się utopijnością, warto zatrzymać się i zastanowić się nad prawdą, czym dla mnie jest prawda? Jak ją rozumiem? Czym była prawda, o której mówił Jezus? – te pytania zadali sobie twórcy tegorocznego pasyjnego widowiska.

W najnowszym misterium jednym z głównych bohaterów jest V prokurator Judei Piłat z Pontu. To właśnie wokół jego postaci dzieją się najważniejsze wątki pasji Jezusa z Nazaretu.

Twórcy misterium zainspirowali się powieścią Michaiła Bułhakowa “Mistrz i Małgorzata”, w szczególności właśnie wątkiem Piłata. Oprócz tego skorzystali w fragmentów powieści Romana Brandstaettera “Jezus z Nazaretu”. Całość historii męki pańskiej została w tym filmie przeniesiona we współczesność, po to by jeszcze bardziej wybrzmiał problem prawdy poruszony w kruszwickim misterium, w tym wszystkie dylematy jednego z głównych bohaterów, jakim jest Poncjusz Piłat.

– Z całych sił staraliśmy się podejść do tematu Pasji Chrystusa w zupełnie nowy, nietuzinkowy sposób. Jestem przekonany, że historia ukazania w filmie będzie czymś innym i nowym. Z jednej strony pragnęliśmy jak najlepiej przedstawić znaną nam wszystkim historię ostatnich chwil Jezusa, z drugiej strony poprzez współczesne ukazanie tych wydarzeń oraz skupienie się na temacie prawdy pragniemy skierować uwagę widza na zupełnie innym odbiór pasji – mówi Filip Pawlak, jeden z organizatorów widowiska.

zxc.png

Filip