II Koncert Organowy – Radosław Kustra

26/04/2023 6:33
Basia Krumholc

Akademia Katolicka w Warszawie i Katolickie Centrum Kultury “Dobre Miejsce” mają zaszczyt zaprosić Państwa na koncert Radosława Kustry, wpisujący się w Cykl Koncertów Organowych na Bielanach, które Akademia Katolicka organizuje w Auli im. bł. ks. J. Popiełuszki na Dewajtis 3.

“II Koncert Organowy na Bielanach”:

MIEJSCE: Aula im. bł. ks. J. Popiełuszki, Dobre Miejsce, ul. Dewajtis 3 wej. B
TERMIN: 14.05.2023 r. godz.: 16:00
WSTĘP WOLNY

W poprzednim roku, w Auli im. bł. ks. J. Popiełuszki, Katolickiego Centrum Kultury „Dobre Miejsce”, Akademia Katolicka w Warszawie, zainstalowała wyjątkowy elektroniczny instrument, zapewniający dostęp do brzmień najsłynniejszych organów, z całej Europy.

Podczas najbliższego koncertu, przeniesiemy się wirtualnie do Krzeszowa, aby posłuchać znakomitego barokowego instrumentu Michaela Englera, zbudowanego w latach 1732-37, a także do Francji, do słynnego Opactwa St. Etienne w Caen w Normandii, gdzie znajdują się romantyczne organy, wykonane w 1885 r. – przez genialnego Aristide Cavaillé-Coll.

Tym, co wyróżnia organy zainstalowane w Auli im. bł. ks. J. Popiełuszki, oprócz bogatej palety brzmień, jest profesjonalnie zrealizowany system nagłośnienia przestrzennego, który sprawia, że słuchacz ma wrażenie, jakby znajdował się w ogromnej Świątyni i to właśnie tam, delektował się piękną muzyką.

REPERTUAR KONCERTU:

Część romantyczna:

– Léon Boëllmann – Suita gotycka op. 25
-> Cz. I – Introdukcja – Chorał
-> Cz. II – Menuet

-Marian Sawa – Taneczne obrazki

-Mieczysław Surzyński – Elegia op. 30 nr 2

-Louis Lefébure-Wély – Sortie Es-dur

Część barokowa:

– J. S. Bach – Preludium i Fuga G – dur BWV 541

– J. S. Bach / Antonio Vivaldi – Koncert d – moll BWV 596
-> Cz. II – Largo e spiccato

-Johann Christian Heinrich Rinck – Koncert fletowy op. 55
-> Cz. I – Allegro maestoso
-> Cz. II – Adagio
-> Cz. III – Rondo

O ARTYŚCIE:

Radosław Kustra – Organista pochodzący z Radomia, a obecnie mieszkający od przeszło 7 lat w Warszawie. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów u prof. UMFC dra hab. Jarosława Wróblewskiego oraz dr Wojciecha Bednarskiego. Obecnie jest tytularnym organistą w Kościele Seminaryjnym w Warszawie. Można go usłyszeć podczas najważniejszych uroczystości Warszawskiego Seminarium Duchownego im. Jana Chrzciciela oraz Archidiecezji Warszawskiej. Od 2022 roku jest wykładowcą organów i akompaniamentu liturgicznego na Akademii Katolickiej w Warszawie. W przeszłości uczestniczył w licznych kursach organowych prowadzonych m.in. przez Radosława Marca, Krzysztofa Urbaniaka, Petera Planyavskiego, Jan-Piet Knijffa, Karola Mossakowskiego, czy Wolfganga Seifena. Brał udział w wielu koncertach organowych i kameralnych w Warszawie, Bielsku-Białej, Legnicy, czy Radomiu.

Od 2017 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie zajmuje się organową oprawą muzyczną podczas różnych ważnych uroczystości religijnych. Gra na corocznych Mszach Dziękczynnych za Papieża Franciszka z udziałem Episkopatu Polski oraz na Mszach Świętych z udzieleniem święceń kapłańskich diakonów Warszawskich Seminariów Duchownych. We wrześniu 2021 roku grał na uroczystości Beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej.

W marcu 2021 roku nagrał improwizowany koncert wielkopostny na zlecenie Wilanowskiego Ośrodka Kultury. Ostatnio miał zaszczyt grać w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma Świętego w Archikatedrze Warszawskiej. Wielokrotnie akompaniował występom chóralnym oraz solowym (chóry np. Tibi Domine, Cantores Minores, Chór Centrum Myśli Jana Pawła II, Warszawski Chór Papieski im. św. Jana Pawła II, oraz soliści, np. Dominika Zamara, Simone Liconti oraz inni). Pasjonuje go improwizacja organowa, oraz gra liturgiczna. Chętnie gra organową muzykę barokową oraz romantyczną, a szczególnie utwory Jana Sebastiana Bacha, Louisa Vierna oraz Cesara Francka.

fot.-P.Gronski-P.-Jadczyk.jpg

Dobre Miejsce - Katolckie Centrum Kultury, Akademia Katolicka w Warszawie

Skip to content