Wernisaż wystawy „Wyżej tylko niebo. 2022 Rok Wandy Rutkiewicz”

16/05/2023 9:24
Basia Krumholc

Katolickie Centrum Kultury zaprasza na kolejną wystawę historyczną pt. „Wyżej tylko niebo. 2022 Rok Wandy Rutkiewicz”. Wernisaż wystawy, odbędzie się 12 maja, o godzinie 18:00.

Miejsce: Dobre Miejsce ul. Dewajtis 3 wej. A, Galeria Krużganek (na przeciwko Kaplicy)

Ekspozycja: od 12.05.2023 r. do 12.06.2023 r., wstęp wolny, codziennie w godz. 8-20

Wernisaż: 12.05.2023 r., godz. 18:00.

O wystawie:

„Wyżej tylko niebo. 2022 Rok Wandy Rutkiewicz” to wystawa edukacyjna przygotowana przez Instytut Papieża Jana Pawła II, aby w 30. rocznicę śmierci oddać hołd jednej z najwybitniejszych himalaistek świata i kobiecie o wyjątkowym charakterze. Bowiem 2022 rok został ustanowiony w dniu 14 października 2021 r. przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Wandy Rutkiewicz.

Wystawa miała swoją premierę 18 lutego 2022 roku w Kinie Luna, przy okazji centralnych obchodów Roku Wandy Rutkiewicz, w czasie Nocy Himalajskiej w hołdzie Wandzie Rutkiewicz. Wystawa udostępniana jest nieodpłatnie szkołom z terenu Mazowsza i Polski.

O Wandzie Rutkiewicz:

Wanda Rutkiewicz urodziła się 4 lutego 1943 roku w Płungianach na Litwie. Wychowywała się we Wrocławiu. Skończyła Politechnikę Wrocławską, uzyskując stopień magistra inżyniera elektruniki. Po przeprowadzce do Warszawy związała się naukowo z Instytutem Maszyn. Specjalizowała się w pracach nad pamięcią komputerową. W latach osiemdziesiątych należała do „Solidarności”. W Stolicy mieszkała przy ulicy Sobieskiego na terenie Dzielnicy Wilanów.

Przygodę z górami rozpoczęła jeszcze na studiach, wtedy po raz pierwszy pojechała w skałki. Po ukończeniu kursu taternickiego brawurowo wdarła się w męski świat wspinaczy. Góry traktowała jako przestrzeń do rywalizacji, pragnęła zwycięstw nad nimi. Wspinała się w Tatrach, Alpach, Andach, Pamirze, Hindukuszu, Himalajach, często były to pierwsze przejścia kobiece.

16 października 1978 roku zdobyła Mount Everest. Była pierwszym Polakiem, pierwszą Europejką i trzecią kobietą na świecie, która stanęła na najwyższym szczycie Ziemi. Tego samego dnia Karol Wojtyła został papieżem. Rok później w czasie wizyty w Polsce Jan Paweł II powiedział do Wandy Rutkiewicz: „Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia oboje weszliśmy tak wysoko”. Była też pierwszą kobietą na świecie, która stanęła na najtrudniejszym do zdobycia szczycie K2. Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników. Nie powróciła z wyprawy na dziewiąty ośmiotysięcznik Kanczendzongę – zaginęła z 12 na 13 maja 1992 r.

Więcej informacji: https://dobremiejsce.org/wystawa-wyzej-tylko-niebo

Projekt bez nazwy (4) Zielone-Swiatki-2023-slider.png

Dobre Miejsce - Katolckie Centrum Kultury, Parafia Bł. E. Detkensa

Skip to content