Wernisaż wystawy kilimów z kolekcji Agnieszki Żmudy pt. Wątki z historią

09/01/2024 0:28
Basia Krumholc

“Pracownia naprawy kilimów i dywanów” oraz Katolickie Centrum Kultury “Dobre Miejsce”, mają zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy kilimów z kolekcji Agnieszki Żmudy, pod tytułem “Wątki z historią”.

> Miejsce: Dobre Miejsce ul. Dewajtis 3 wej. A, Galeria Krużganek
> WERNISAŻ: 2024-02-04, godz. 16:00, wstęp wolny
> Data ekspozycji: od 2024-02-03, wstęp wolny w godzinach 8-20:00

O PRACOWNI I WYSTAWIE:

Wraz z otwarciem “Pracowni naprawy kilimów i dywanów”, mieszczącej się w Warszawie, na Dewajtis 3, przez Agnieszkę Żmudę, zrodziła się jej pasja kolekcjonerska kilimów. Początkowo te najbardziej uszkodzone miały być dawcami przędzy dla naprawianych okazów. Szybko jednak okazało się, że materiały, które trafiały w ręce właścicielki pracowni, to okazy muzealne. Trzeba było o nie zadbać, wyczyścić, naprawić… A po tych wszystkich zabiegach, ozdobiły one ściany miejsca jej pracy. Co więcej, wielokrotnie okazywało się, że kilimy przynoszone do pracowni Pani Agnieszki… wielokrotnie uszkodzone, noszące widoczne znaki czasu, od lat wiszące na ścianach, w domach rodzinnych klientów, były dziełami znanych artystów, posługujących się tą techniką tkacką, a także mającymi bardzo dużą wartość materialną.

Pięknych okazów nazbierało się tak dużo, że w głowie Pani Agnieszki, zrodziła się myśl o ich wyeksponowaniu i pokazaniu szerszej publiczności. I tak powstała wystawa pt. “Wątki z historią”, której tytuł nawiązuje do niezwykłych historycznych sytuacji, miejsc, czy osób, związanych z każdą prezentowaną tkaniną, utkaną wełnianym wątkiem na lnianej osnowie.

Link do filmiku: https://www.facebook.com/naprawadywanowikilimow/videos/1067012200970655/

“Na filmiku powyżej widzimy sygnowany przez Wandę Kosecką kilim “Bukieciki”. Przyjechał do nas prosto z wystawy Tarkos-u, która odbyła się niedawno w Krakowie. Po wojażach i wielu latach spędzonych na ścianie zafundowaliśmy mu kąpiel w ziołowych naparach, po których rozbłysnął pełnią kolorystycznego bogactwa. Kilim ten nawiązuje stylistycznie do przebogatych kilimów dworskich. Czerpiąc z historycznych korzeni kilimkarstwa pani Wanda Kosecka stworzyła, w mojej ocenie, kompozycję bardzo współczesną. Mam wielki przywilej i niekłamaną przyjemność z przywracania takich historycznych tkanin do świetności” – mówi Agnieszka Żmuda

Serdecznie zapraszamy do śledzenia poczynań właścicieli “Pracowni naprawy kilimów i dywanów” na stronie internetowej www.zmuda.waw.pl oraz na ich kanale YouTube, o nazwie @pracownianaprawydywanow

Kilimkarstwo, jest jedną z najstarszych technik tkackich. Swoją popularnością, cieszyło się już od XVIII wieku, szczególnie na wschodnich terenach Polski. Ozdobne kilimy przystrajały ściany, stoły, a także łóżka miejscowych dworków, czy chat. Kilimy zawsze stanowiły rodzaj luksusowego dobra.

Drugim szczególnym momentem ich świetności, był okres Młodej Polski, kiedy to coraz mocniej stawały się istotnym elementem stylu narodowego, a także przemysłu artystycznego.

Warto tu wspomnieć o pięciu, działających w tym czasie, niezwykle popularnych, pracowniach tkackich. Były to między innymi: Artystyczna Wytwórnia Kilimów Michała Chamuły, Przemysł Chałupniczy, Wytwórnia Kilimów Artystycznych Juli Tannenbaum, Polskie Towarzystwo Tkackie Kilim i Warsztaty Gałana.

Wykonywane w nich kilimy tworzyli niezwykli artyści, tacy, jak: Zofia Stryjeńska, Józef Mehoffer, czy Stanisław Wyspiański itp.

Więcej informacji na www.dobremiejsce.org

klaby-krakowskie-Duz-y.jpeg

Dobre Miejsce - Katolckie Centrum Kultury

Skip to content