VIII Koncert Organowy – Emanuel Bączkowski

09/02/2024 14:38
Basia Krumholc

Akademia Katolicka w Warszawie i Katolickie Centrum Kultury “Dobre Miejsce” mają zaszczyt zaprosić Państwa na VIII występ muzyczny z cyklu: Koncerty Organowe na Bielanach. Artystą, który zagra w auli im. bł. Jerzego Popiełuszki, już 11 lutego, jest Emanuel Bączkowski.

VIII Koncert Organowy na Bielanach – Emanuel Bączkowski:
MIEJSCE: Aula im. bł. ks. J. Popiełuszki, Dobre Miejsce, ul. Dewajtis 3 wej. B
TERMIN: 11.02.2024 r. godz.: 16:00
WSTĘP WOLNY

Program koncertu:
– Ch. Gounod – Marche Pontificale
– J. S. Bach – Toccata i fuga d-moll BWV 565
– J.S.Bach – Adagio BWV 564
– J. G. Walther – Concerto in h-moll del Signr. Meck, appropriato all’ Organo.
– E. Bączkowski – Improwizacje nt. Polskich pieśni kościelnych.
– F. Rimbault – The Silver Trumpets

O ARTYŚCIE:
Dr szt. muz. Emanuel Bączkowski jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie z wyróżnieniem ukończył Wydział Instrumentalny – w klasie organów prof. dr h.c. Andrzeja Chorosińskiego (2010) oraz Wydział Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca w specjalności Muzyka Kościelna (dyplom w 2009 r. z zakresu Dyrygentury, Śpiewu solowego i Akompaniamentu liturgicznego). Studiował organy i kompozycję organową w Conservatorio di Musica Santa Cecilia w Rzymie w klasie Maestro Alessandro Licata. Ukończył Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne w UMFC (2009). Absolwent Studiów Menadżerskich dla Artystów, Twórców i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego . Absolwent Podyplomowych Studiów Formacji Biblijnej (2012-2014) oraz Podyplomowych Studiów Duchowości (2014-2016) na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Podyplomowego studium z zakresu Filozofii i Metafizyki w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (2011-2012).

Od 2005 r. jest organistą w Kościele Środowisk Twórczych w Warszawie, gdzie prowadzi ożywioną działalność artystyczną. Jest producentem dwupłytowego albumu zatytułowanego Na organach Jasnogórskich gra Emanuel Bączkowski. Pierwsza w historii Narodowego Sanktuarium muzyczna prezentacja czterech Jasnogórskich instrumentów (Wielkich Organów w Bazylice, organów w Prezbiterium Bazyliki, w Kaplicy Serca Pana Jezusa oraz w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej) w postaci filmu w technologii HD z dźwiękiem przestrzennym 5.1 zapisanego na płycie DVD. Ponadto: twórca hejnału na odsłonięcie obrazu Jezusa Miłosiernego w Busku-Zdroju oraz autor opracowania muzycznego filmu archiwalnego o artyście malarzu księdzu Władysławie Paciaku.
Z okazji 40. rocznicy Pontyfikatu Jana Pawła II koncertował na organach Filharmonii Narodowej w Warszawie. W dniu 33. rocznicy Pontyfikatu JP II współtworzył nadzwyczajny koncert ekumeniczny w Kościele Wszystkich Świętych w Warszawie zatytułowany Od Abrahama.

Odznaczony brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2021 r. za osiągnięcia w pracy artystycznej otrzymał Nagrodę Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Ponadto odznaczony: Orderem Grobu Świętego, Orderem Jasnogórskiej Bogurodzicy, złotym medalem Za Zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej, medalem za Zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej.

www.dobremiejsce.org

PLAKAT_KONCERT_11luty2024.png

Akademia Katolicka w Warszawie, Dobre Miejsce - Katolckie Centrum Kultury

Skip to content