Wyjątkowy dzień w Mieszkaniach Wspieranych

12/04/2024 17:09
Basia Krumholc

Mieszkania Wspierane stworzono w celu pomocy osobom w kryzysie bezdomności. Z okazji Dnia Dobra, Dnia Osób Bezdomnych i Światowego Dnia Trzeźwości Caritas Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w wydarzeniu, które odbędzie się 13 kwietnia 2024 r. (sobota) przy ul. Kleeberga 2 w Siedlcach.

Placówka przeznaczona jest dla osób, którym zostało przyznane prawo pobytu na czas określony na podstawie decyzji Prezydenta Miasta Siedlce po konsultacji z pracownikiem socjalnym MOPR.

– Zapewniamy im codziennie pożywienie, możliwość rozmów z psychologiem i asystentem osoby bezdomnej. W każdy piątek przygotowujemy Mszę świętą. W naszej codziennej pracy pomagają nam również wolontariusze – mówi Przemysław Zduniewicz, kierownik Mieszkań Wspieranych Caritas Diecezji Siedleckiej w Siedlcach.

– W ubiegłym roku 50 osób uzyskało decyzję o prawie pobytu w Mieszkaniach Wspieranych. Są to ludzie, którzy z różnych przyczyn utracili swój dom i znaleźli się na ulicy – mówi ks. Paweł Zazuniak, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej.

Korzystający z Mieszkań Wspieranych mają szansę odmienić swoje życie. W ostatnim roku 5 osób usamodzielniło się – podjęły pracę i znalazły mieszkanie.

Warto dodać, że przy Mieszkaniach Wspieranych znajduje się kontener, który służy jako świetlica, gdzie osoby potrzebujące mogą się ogrzać, wypić herbatę czy zjeść posiłek i otrzymać czyste ubranie. W ostatnim okresie ochronnym (trwającym od listopada do marca) Caritas odnotowała 800 przyjęć interwencyjnych – o pomoc zwróciło się około 80 osób (najwięcej w grudniu 2023 i styczniu 2024).

Caritas zaprasza do wzięcia udziału w przygotowanym specjalnie wydarzeniu, które pomoże dowiedzieć się więcej o placówce. Można będzie m.in. usłyszeć świadectwo pana Wojtka, który wyszedł z uzależnienia i od 25 lat już nie pije, zapoznać się z tematem uzależnień oraz miło i wartościowo spędzić czas.

W programie:

13:30 – Msza Święta

14:30 – Świadectwo Pana Wojtka

15:30 – Grill integracyjny

16:30 – Spotkanie z terapeutką uzależnień

18:00 – Koncert Kapeli Zbuckiej

Skip to content