SPEKTAKL Z ZIEMI POLSKIEJ DO WŁOSKIEJ

13/04/2024 11:46
Basia Krumholc

„Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie, za wolność naszą i waszą, my żołnierze polscy oddaliśmy – Bogu ducha, ziemi włoskiej ciało, a serca Polsce”. A zatem…

Powiedzmy to podczas spektaklu “Z ziemi polskiej do włoskiej” z udziałem m.in.: legendarnego podróżnika, obywatela świata, mieszkańca także Italii Jacka Pałkiewicza oraz Jarosława Rubina, autora przewodnika „Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego”.

Udział w spektaklu w muzycznej, włoskiej oprawie wraz z projekcją filmów niechaj będzie symbolicznym oddaniem hołdu poległym żołnierzom armii generała Władysława Andersa (ich walki o masyw Monte Cassino i Piedimonte trwały od 12 do 25 maja 1944 roku, a w tym czasie rozkwitały na zrytych pociskami wzgórzach czerwone maki), ale także okazją do poznania Italii poprzez opowieści jej mieszkańca Jacka Pałkiewicza.

Nie każdy zapewne wybiera się na Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino, na którym znajdują się mogiły 1052 żołnierzy 2 Korpusu (uroczystości z udziałem najwyższych władz Polski i Włoch odbędą się 18 maja), ale każdy może wziąć udział w spektaklu “Z ziemi polskiej do włoskiej” we wtorek 14 maja o godzinie 18:30. Po nim o godz. 20:30 będzie możliwość pozyskania autografów od gości i nabycia książek ich autorstwa w promocyjnej cenie.

Natomiast przed spektaklem o godzinie 18:00, w ramach jednego biletu, główny organizator jakim jest Klub Sportowy Polskie Himalaje im. Wandy Rutkiewicz, zaprasza na krótkie wspomnienie o swej patronce w rocznicę jej zaginięcia (13 maja 1992 roku) i projekcję filmu “W cieniu Everestu” w reżyserii Anny Teresy Pietraszek.

Data: 14.05.2024 r., godz. 18:00
Miejsce: Aula im. bł. ks. J. Popiełuszki, Dobre Miejsce, ul. Dewajtis 3 wej. B
Bilety – w cenie 25/20 zł dostępne on-line na www.dobremiejsce.org oraz stacjonarnie godzinę przed wydarzeniem (KASA BILETOWA w Informacji w wejściu B

800x600.png

Dobre Miejsce - Katolckie Centrum Kultury, Klub Sportowy Polskie Himalaje

Skip to content