Bp Suchodolski – Kościół jako dom?

11/05/2024 14:24
Basia Krumholc

Chcemy pokazać młodym Kościół jako dom, w którym jest dla nich miejsce. Nie tylko dla młodych, ale z młodymi – mówił bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży, podczas konferencji prasowej zapowiadającej Spotkanie Młodych Lednica 2000 i Festiwal Życia w Kokotku. W tym roku oba wydarzenia będą przebiegać pod wspólnym hasłem: „Wracaj do domu”.

Bp Suchodolski zaznaczył, że w tym roku „łączymy siły”. „Razem możemy zrobić więcej i skutecznej. Choć są to różne spotkania, to młodzież, do której adresujemy te spotkania, jest jedna i ta sama” – zauważył.

Hierarcha przyznał, że Rada ds. Duszpasterstwa Młodzieży „łączy różne propozycje i różne osoby, które w polskim krajobrazie duszpasterstwa młodych dają swoje serce, talenty i czas do pracy i do posługi ludziom młodym”.

„Razem możemy zrobić więcej i skutecznej. Choć są to różne spotkania, to młodzież, do której adresujemy te spotkania, jest jedna i ta sama” – podkreślił bp Suchodolski.

Przyznał, że dzisiejsza młodzież doświadcza przyspieszonych procesów laicyzacji, że jest to pokolenie wyrosłe z kryzysu demograficznego, w osłabionych relacjach międzyludzkich, które przeżywa swoją młodość w kulturze tymczasowości.

Hierarcha zwrócił uwagę, że od Christianitas przechodzimy do tzw. bezdomności wyznaniowej. „Patrząc na to młode pokolenie, musimy stwierdzić, że jest ono bardziej obojętne wobec wiary i Kościoła niż wrogie. W życiu codziennym młodzież jest niezainteresowana sprawami wiary. Musimy zmierzyć się z tym, aby zainteresować ich naszymi propozycjami oraz przebić się przez tę obojętność. I otworzyć ich na życie religijne” – przyznał.

„Ufam, że tego typu spotkania jak Spotkanie Młodych Lednica 2000 czy Festiwal Życia w Kokotku są wydarzeniami, które mogą być magnesem dla wielu młodych, którzy są obojętni. Jeśli doprowadzimy do zbudowania wspólnoty i relacji między młodzieżą na tych spotkaniach, to może w ich sercach zabłyśnie światło do tego, by stworzyć relację z Jezusem” – mówił bp Suchodolski. „Dlatego łączymy siły. Chcemy pokazać młodym Kościół jako dom, w którym jest dla nich miejsce. Nie tylko dla młodych, ale z młodymi” – podkreślił.

Przemysław Duda, koordynator Spotkania Młodych Lednica 2000, zaznaczył, że w tym roku podczas Spotkania na Lednicy „do wszystkich wołamy: +Wracajcie do domu+, bo Lednica jest domem. Na Lednicy konstrukcją domu są ludzie, a jednoczy nas wszystkich Chrystus”. Podkreślił, że centralnym punktem spotkania jest Eucharystia, która będzie sprawowana o godz. 20.

Przemysław Duda zachęcił do zapisywania się na spotkanie w Lednicy na stronie: spotkanielednica2000.pl.

O. Tomasz Nowak OP, duszpasterz Lednicy, zwrócił uwagę, że jest to już 28. Spotkanie na Lednicy. „Rozeznajemy to, co jest potrzebne dla młodzieży, by mogła odnaleźć się wobec Chrystusa i w Kościele”. „Rolą nas, jako dorosłych, jest zapraszanie młodzieży do czynnego udziału w wierze i Kościele. To zawsze było mocną stroną o. Jana Góry” – podkreślił. „Wpisuje się to w to, co mówi papież Franciszek, że młodzież nie jest przyszłością, ale teraźniejszością Kościoła” – dodał.

Dominikanin dodał, że w tym roku będą rozdawane stuły księżom. Przyznał, że bardzo dużo księży przyjeżdża na Lednicę. „Chcemy podkreślić i podziękować księżom za ten wielki wysiłek, który wkładają w to, by tę młodzież zgromadzić i przywieźć na Lednicę” – podkreślił.

Odnosząc się do tegorocznego hasła spotkania, o. Nowak przyznał, że pierwszym skojarzeniem jest powrót syna marnotrawnego do domu. „Jeżeli się pogubimy, a jesteśmy w wieku, który dopiero szuka siebie i swojej tożsamości, to popełniamy błędy” – zaznaczył. Dodał, że z drugiej strony „potrzebujemy wrócić do domu też po to, by ucieszyć się i pochwalić tym, że nam się coś w życiu udaje, że robimy różne rzeczy”. Chodzi o to – mówił – „żeby zbudować wspólnotę i podzielić się całym tym dobrem, które jest w naszym życiu codziennym i usłyszeć słowa Jezusa, które mówi do uczniów: Nie z tego się cieszcie, że wam się duchy poddają, ale że wasze imiona są zapisane w niebie”.

Dodał, że w tym roku na Lednicy odbędzie się również odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, dlatego młodzi są proszeni o zabranie ze sobą białych szat i wypisanie na nich swojego imienia oraz daty chrztu.

O. Nowak przypomniał, że na Lednicy będą obecni również biskupi, m.in. kard. Grzegorz Ryś, bp Artur Ważny, bp Grzegorz Suchodolski.

S. Łucja Rado OP, duszpasterz Lednicy, mówiła o warsztatach, które odbywają się podczas Spotkania Młodych na Lednicy. „Są to warsztaty ogólnorozwojowe, kreatywne, gdzie każdy znajdzie dla siebie miejsce, od praktycznych, jak robienie różańców ze sznurku, po liturgiczne, podróżnicze, czytania kreatywnego Słowa Bożego” – zaznaczyła. Dodała, że warsztaty odbędą się przed południem, natomiast po południu będą się odbywać konferencje. „Konferencje będą dotyczyły relacji, czyli tego, czym na co dzień żyjemy, co jest nam bliskie i na wyciągnięcie ręki: relacje przyjaźni, miłości z Panem Bogiem, w domu, między sobą” – podkreśliła.

S. Rado zwróciła uwagę, że na Lednicy będzie również Pole Słuchania i Rozmów. „Młodzi najbardziej potrzebują dzisiaj relacji, rozmowy, bycia ze sobą. W tym polu rozmów będą na nich czekali, kapłani, siostry i bracia zakonni oraz ewangelizatorzy świeccy” – przyznała. Dodała, że Lednica słynie z Pola Spowiedzi, gdzie od rana ustawiają się tłumy młodych ludzi w kolejkach.

O. Tomasz Maniura OMI, Prowincjalny Duszpasterz Młodzieży, odpowiedzialny za Oblackie Centrum Młodzieży NINIWA, podkreślił, że „Kościół to jest wspólnota, relacje, obecność”. „Nas wszystko łączy z Lednicą, nasza współpraca jest naturalna” – dodał. „Łączy nas woda, ryba, plener i Pan Bóg” – przyznał.

„Chcemy dawać młodym dużo doświadczenia życia, na różne sposoby” – zaznaczył o. Maniura. „Cały program Festiwalu Życia służy temu, by młodzi otwierali się i budowali relacje. A otwierając się na drugiego człowieka, by otwierali się na Boga” – podkreślił.

Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbędzie się 1 czerwca br., natomiast Festiwal Życia w Kokotku w dniach 8-14 lipca.

BP KEP

Źródło: episkopat.pl

Skip to content