Życie i powołanie
Święty Turybiusz z Mongrovejo (1538–1606) urodził się w Hiszpanii, w miejscowości Mayorga, w prowincji Valladolid. Po ukończeniu studiów prawniczych na Uniwersytecie w Alcalá de Henares, rozpoczął pracę jako prawnik. Jego życie zmieniło się, gdy papież Grzegorz XIII powołał go na stanowisko arcybiskupa Limy w Peru, nowo powstałej kolonii hiszpańskiej.
Praca misyjna w Peru
Turybiusz przybył do Limy w 1581 roku, gdzie zastał trudne warunki dla Kościoła. Ludność była traktowana brutalnie, a wielu Indian nie miało dostępu do edukacji religijnej. Święty Turybiusz zajął się organizowaniem struktury Kościoła, zakładał nowe parafie i dbał o duchową oraz materialną opiekę nad rdzennymi mieszkańcami. Był pionierem w nauczaniu Indian, co miało na celu nie tylko ich ewangelizację, ale także umożliwienie im uczestnictwa w sakramentach.
Reformy duszpasterskie i walka z nadużyciami
Jako pasterz Kościoła, Turybiusz dbał o duchowość kapłanów, organizując synody i wprowadzając reformy duszpasterskie. Zajmował się także walką z herezjami i niewłaściwym traktowaniem ludności tubylczej przez kolonizatorów. Jego misje docierały do najodleglejszych zakątków Peru, gdzie głosił Ewangelię i troszczył się o najmniejsze wspólnoty.
Śmierć i kanonizacja
Turybiusz z Mongrovejo zmarł 23 marca 1606 roku, poświęciwszy całe swoje życie Kościołowi i pracy misyjnej. Został beatyfikowany przez papieża Piusa IX w 1854 roku, a kanonizowany przez papieża Jana Pawła II w 1971 roku. Jest patronem Ameryki Łacińskiej, a jego wspomnienie obchodzone jest 23 marca. Jego życie stanowi wzór oddania Bogu, troski o ludzi oraz miłości do najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących.